ELAZIĞ BELEDİYESİ SPOR ve SOSYAL YAŞAM MERKEZLERİ TEKRAR HİZMETTE

Okunma: 66
GÜNCEL 5 Ağustos 2020 16:59
Videoyu Aç ELAZIĞ BELEDİYESİ SPOR ve SOSYAL YAŞAM MERKEZLERİ TEKRAR HİZMETTE
A
a

ELAZIĞ BELEDİYESİ SPOR ve SOSYAL YAŞAM MERKEZLERİ TEKRAR HİZMETTE

Elazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Spor ve Sosyal Yaşam Merkezleri yeniden hizmete açıldı.
COVİD-19 tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan spor salonları, normalleşme süreci kapsamında tekrar faaliyete başladı.
TEDBİRLER DEVAM EDECEK
Yasakların esnetilmesiyle birlikte hizmete açılan spor salonlarında, salgının yayılım hızını kontrol altında tutmak için bir takım önlemler uygulanmaya devam edecek.
Bu kapsamda;
-Spor ve Sosyal Yaşam Merkezini kullanan vatandaşların, tesis girişinde ateş ölçümü yapılacak.
-Spor salonlarına her seansta maksimum 12 kişi alınacak ve kişiler arası 2 metre mesafe kuralı uygulanacak. 
-Antrenman ekipmanlarının kişiye özel olmasına özen gösterilecek.
-Su şişeleri ve bardakların tek kullanımlık olmasına dikkat edilecek.
-Antrenör ve tesis çalışanlarının maske takması zorunlu hale getirilmiş olup, üye vatandaşlarında antrenman esnası hariç maske takmaları kuralı uygulanacak.
-Soyunma odaları ve duşlarmümkün mertebe kullanılmamaya çalışılacak.
-Antrenman sonrası spor alanlarının 30 dakika boyunca havalandırılması sağlanacak.
-Kağıt mendil, havlu vb. bütün tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir hijyen malzemelerinin, güvenli kaplarda korunması sağlanacak.
-Tesisler ve antrenman alanları her akşam düzenli olarak temizlenerek steril bir duruma getirilecek.
ANTRENÖR VE SALON GÖREVLİLERİNE PANDEMİ SEMİNERİ
Spor ve Sosyal Yaşam Merkezlerinin hizmete açılmasıyla birlikte salonlarda hizmet verecek antrenör ve personel de tedbirler kapsamında eğitime alındı. 
Bu doğrultuda görevlilere uygulamalı ve teorik bilgilerin yer aldığı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Elazığ Belediyesi Bünyamin Eroğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Aksu, Fizyoterapist Doğan Demirbağ, Spor Yaşam Merkezi antrenörleri ve personeller katıldı.
 
Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda uygulanacak tedbirler teorik ve uygulamalı olarak katılımcılara anlatıldı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat