DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARDAN TİYATRO GÖSTERİSİ

Okunma: 1596
GÜNCEL 27 Mart 2017 09:46
Videoyu Aç DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARDAN TİYATRO GÖSTERİSİ
A
a

Elazığ'da Down Sendromlu çocuklar, çayda çıra oyunu oynarken, sahneledikleri tiyatro oyunu ile  izleyenleri güldürdü.

Elazığ Down Sendromlular Derneği ve Çınar Özel Eğitim Okulları tarafından Down sendromuna dikkat çekmek için Belediye Kültür Merkezinde etkinlik düzenledi. Etkinliğe katılan Down sendromlu özel çocuklar ilk olarak çayda çıra oyunu ile sahne aldı. Daha sonra özel çocuklar, hazırladıkları komedi tiyatro gösterisini sergiledi ve son olarak şarkılar söyledi.

20 yıl öncesine göre birçok alanda çok ileri faaliyetler gösterdiklerini belirten Elazığ Down Sendromlular Dernek Başkanı Fethi Ahmet Balın, "Uluslararası arenada  Türkiye'nin kabuğunu kırdığına ve eğitimde ciddi anlamda faaliyetler gösterdiğine şahit oluyoruz. Elazığ Belediyesiyle sosyal sorumluluk projesi kapsamında down kafeyi açtık. Bu kafenin açılmasıyla bu çocuklarımız sosyal ve kültürel olarak hayata katılıyor" dedi.

Görev yerine hizmet eden seviyeye ulaşmak için ciddi çalışmalar da yaptıklarını aktaran Balın, bu çalışmalarda noktasında belki hiç sahneye çıkmayan ve konuşmayan özel çocukların tiyatro, sosyal ve sportif faaliyetlerle kendilerini ifade etmeyi öğrendiklerini kaydetti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat