DEVA PARTİSİ İL BAŞKANI DAĞHAN ''KÖYLÜ ALACAĞINDAN BİHABER''

Okunma: 35
GÜNCEL 11 Ocak 2021 12:28
Videoyu Aç DEVA PARTİSİ İL BAŞKANI DAĞHAN ''KÖYLÜ ALACAĞINDAN BİHABER''
A
a

DEVA PARTİSİ İL BAŞKANI DAĞHAN ''KÖYLÜ ALACAĞINDAN BİHABER''

DEVA Partisi il Başkanı Murat Dağhan, Elazığ il ve ilçe teşkilatı olarak Sivrice mülki amiri ve Belediyesine, makamlarında ziyaretlerde bulunup TOKİ’nin Sivrice ilçesinde “depremi fırsata çevirelim” şiarıyla yürüttüğü yeniden yapılaşmaya ilişkin kapsamlı temaslarda bulunduklarını belirtti.

DEVA Partisi il Başkanı Murat Dağhan, Elazığ il ve ilçe teşkilatı olarak Sivrice mülki amiri ve Belediyesine, makamlarında ziyaretlerde bulunup TOKİ’nin Sivrice ilçesinde “depremi fırsata çevirelim” şiarıyla yürüttüğü yeniden yapılaşmaya ilişkin kapsamlı temaslarda bulunduklarını ifade etti.Gerçekleştirdikleri ziyaretlerin sonrasında açıklamalarda bulunan Dağhan şu açıklamalarda bulundu:
''Proje kapsamında daha iyi yapılabilecekleri ve bulunan eksiklikleri gözlemledikten sonra gene DEVA partisi teşkilatı olarak incelemelerde bulunmak amacıyla aynı gün Sivrice ilçe merkezinden, 24 OCAK depreminin merkez üssü diye bildiğimiz Sivrice’nin Abutahir ve Çevrimtaş köylerine ziyaret gerçekleştirmek üzere yola koyulduk.
Yetkililerce, her fırsatta her şeyin layıkıyla yapılmış olduğunu ısrarla vurgulayan açıklamaların tam aksine; köylüye ev yapılmadığını, köylünün ne olacağından bi haber olduğunu, depremde yıkılan ev enkazlarının halen köylerin orta yerinde durduğunu, enkazların köy yollarını kapadığını, bu nedenle insanların baba ocağı köylerinden başka yerlere göç ettiklerini, hem vatandaşın dertlerini dinlemeleri esnasında hem de yaptıkları incelemeler sırasında açık bir biçimde, derin bir esefle gördük.
Bu her iki köyde yaşayan insanların bastıran soğuklardan, halen çadırda yaşamak zorunda kaldıklarından, hiç ısınmayan konteynerin sadece tek göz odası için bile aylık 600 tl elektrik parası ödemek zorunda olduklarından, bunu ödeyemediklerinde kesilen elektrikten ötürü büyük bir mağduriyet içinde olduklarına  tanıklık ettik.
Açıklamasında ayrıca  Malatya’nın Doğanyol ilçesi ve köylerindeki inşa faaliyetlerinin büyük ölçüde tamamlandığına dair ciddi duyumlar aldıklarına değinen DAĞHAN, Sivrice ilçesi ve köylerinde de projelerin bir an evvel bitirilerek acilen ihtiyaca uygun konut inşa faaliyetine başlanmasına, depremin üzerinden tam 1 yıl geçmiş olmasına karşın köylerin içinde halen uluorta duran molozların ivedilikle kaldırılarak köyde yaşama fırsat verilmesi konularında yetkililerin ivedilikle harekete geçmesi için vatandaş adına yetkililere çağrı ve istekte bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat