DEPREMDE HASAR GÖREN MİNARE BÖYLE YIKILDI

Okunma: 83
GÜNCEL 25 Şubat 2020 11:41
Videoyu Aç DEPREMDE HASAR GÖREN MİNARE BÖYLE YIKILDI
A
a

DEPREMDE HASAR GÖREN MİNARE BÖYLE YIKILDI

Elazığ depreminin ardından başlatılan çalışmalar kapsamında acil yıkım kararı verilen ve kentsel dönüşüm yapılacak alanlarda bin 200 binanın yıkımı tamamlandı. Yıkım çalışmaları kapsamında ağır hasar alan ve yıkım çalışması başlatılan 45 yıllık Hacı Osmaniye Camii'nin minaresinin kontrollü yıkılma anı kameralara yansıdı.
Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin arından hasar gören yapıların yıkımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde kontrollü olarak devam ediyor. Özellikle deprem nedeniyle ölümlerin meydana geldiği Mustafa Paşa ile Sürsürü Mahallesi başta olmak üzere Abdullahpaşa, Rüstempaşa dahil diğer mahallelerde aralıksız olarak çalışma yapılıyor.Yıkım çalışmalarında 19 uzun erişimli yıkım makinesi makas, 50 ekskavatör ve 100 hafriyat kamyonu olmak üzere 169 iş makinesinin yer aldığı öğrenildi. Depremin hemen ardından başlatılan çalışmalar kapsamında ağır hasarlı ve kentsel dönüşüm kapsamında şuana kadar bin 200 yapının yıkımının tamamlandığı, enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Yıkımların aralıksız olarak acil ve riskli bölgelerde planlı olarak devam edeceği kaydedildi.
45 yıllık cami depreme dayanamadı
Mustafapaşa Mahallesinde bulunan ve 1975 yılında yapılan Hacı Osmaniye Camiide ağır hasar aldı. Hasar gören caminin ilk önce minaresi kontrollü olarak yıkıldı. Minarenin yıkım anı da kameralara yansıdı. Ardından caminin yıkımı iş makineleriyle kontrollü olarak başlatıldı.
Mahalle muhtarı Yusuf Çakmak, “Bu gün Hacı Osmaniye Camii yıkılıyor. Camimiz 1975 yılında yapıldı. Bugün minaresi yıkıldı. Şuan yıkımı halen devam ediyor. Minarenin yıkımı esnasında epey bir kalabalık vardı.Yıkımlar mahallemizde halen devam ediyor. Mustafapaşa mahallesinin yüzde 70’i yok sayılır"dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
reklam
reklam