DEMİRBAĞ: KURAKLIK CİDDİ BİR SIKINTI 

Okunma: 143
GÜNCEL 13 Ocak 2021 09:40
Videoyu Aç DEMİRBAĞ: KURAKLIK CİDDİ BİR SIKINTI 
A
a

DEMİRBAĞ: KURAKLIK CİDDİ BİR SIKINTI 

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Elazığ İl Temsilcisi Vedat Demirbağ yaşanan şiddetli kuraklık ile ilgili bir açıklama yaptı. Demirbağ, “İlimizi irdelersek 3 tarafı su kaynakları ile çevrili ilimizde de yeteri derecede yağışlar olmadığı için kuraklık ciddi bir tehdit olarak ortaya çıkmaktadır” dedi.
Türkiye genelinde yağış olmaması nedeniyle kuraklık ciddi bir sıkıntı teşkil etmekte. Elazığ’da da ülke genelinde yaşanan kuraklık etkisini gösteriyor. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Elazığ İl Temsilcisi Vedat Demirbağ yaşanan kuraklıklarla ilgili açıklamalarda bulunarak önlem alınması gerektiğini söyledi.
DEMİRBAĞ: KURAKLIK YÖNETİM PLANININ BİR AN ÖNCE UYGULAMAYA KONULMASI GEREKMEKTEDİR
TZYMB İl Temsilcisi Vedat Demirbağ yaptığı yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ortaya koyduğu yağış verilerine göre ülkemiz Aralık ayını "Şiddetli Kuraklık" riskiyle geçirdi.  İklim şartlarına bağlı kalarak Ocak-Nisan aylarından beklenen yağışlar gerçekleşmezse ülkemiz ciddi bir Tarımsal Kuraklıkla karşı karşıya kalacaktır.  Yağışların bu şekli ile mevsim normallerinin altında devam etmesi halinde Kuru Tarımsal üretimde ciddi manada verim kaybına sebep olacağı gibi, sulama sezonu ile birlikte su kaynaklarının yeterli beslenme yaşamadığı için sulu Tarımsal üretimde de ciddi verim kaybı ortaya çıkacaktır. Önceki yıllarda Tarım Bakanlığınca hazırlanan Kuraklık Eylem Planı ve 2017 yılında kamuoyuna açıklanan Kuraklık Yönetim Planının bir an önce uygulamaya konulması gerekmektedir. Küresel ısınma,  artan nüfus, sulamaya açılan tarım arazileri vs dikkate alındığında su kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması gerek insan hayatı açısından gerekse Tarımsal üretim için önem arz etmektedir. Geleceğimiz için kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmalıyız. Yaşanan kuraklıkla birlikte daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için su kaynaklarımızı israf etmeden kullanmalıyız ifadelerini kullandı.
DEMİRBAĞ: CİDDİ BİR TEHDİT OLARAK ORTAYA ÇIKMAKTADIR
Vedat Demirbağ, Yukarıda genel olarak ortaya konulan değerlendirme kapsamında özelde ilimizi irdelersek 3 tarafı su kaynakları ile çevrili ilimizde de yeteri derecede yağışlar olmadığı için kuraklık ciddi bir tehdit olarak ortaya çıkmaktadır.  Bir an önce su kaynakları ile ilgili kurum ve kuruluşların aktif olarak içinde yer alacağı İl Kuraklık Yönetim Kurulu oluşturulmalı ve mevcut su kaynakları ile bunların kullanımına dair gerçekleşmesi muhtemel yarışlarda dikkate alınarak bir su tüketim planlaması yapılmalı ve su kaynaklarının israfını önleyici tedbirler alınmalıdır.  Bunun yanında akarsu kaynaklarımızın üzerinde barajlar yapılmalı, yeraltı akışları dikkate alınarak yeraltı barajları inşa edilmelidir. Tarımsal sulamada vahşi sulama yöntemleri ivedilikle daha az su tüketiminin planlanabildiği alternatif sulama sistemleri geliştirilmelidir şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat