ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM ELAZIĞ’A GELİYOR

Okunma: 32
GÜNCEL 9 Eylül 2020 14:50
Videoyu Aç ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM ELAZIĞ’A GELİYOR
A
a

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM ELAZIĞ’A GELİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 10 Eylül Perşembe günü Elazığ’a gelecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin ardından Elâzığ’da yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere 10 Eylül Perşembe günü Elazığ’da bazı incelemelerde bulunacağı belirtildi.
En son 18 Haziran tarihinde Elazığ’a gelen Bakan kurum, Pandemi sürecinden dolayı Elazığ’da yapılan çalışmaları telekonferans yöntemi ile takip ediyordu. Edinilen bilgiye göre Bakan Murat Kurum, Elazığ’da meydana gelen çalışmaları yerinde incelemek üzere geleceği Elazığ’da ki programı şöyle;
Saat 09.30 da Ankara’dan ilimize gelecek olan Bakan Kurum ilimizde havaalanında karşılandıktan sonra;
 Karşıyaka Mahallesinde ki şantiyeyi ziyaret,
Çatalçeşme Şantiyesinde inceleme,
Mustafapaşa Mahaallesinde ki şantiyeyi inceleme,
 Bizmişen Şantiyesini inceleme,
 Aksaray Mahahllesinde ki şantiyeyi inceleme,,
Sürsürü Mahallasinde ki şantiyeyi inceleme.
 Saat 16.00 da Valilikte Koordinasyon Toplantısına katılacak olan Bakan Kurum ardından
 Elazığ'dan ayrılarak Malatya’ya gidecek.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat