ÇARŞAMBA BAYRAMI

Okunma: 37
GÜNCEL 22 Mayıs 2020 20:34
Videoyu Aç ÇARŞAMBA BAYRAMI
A
a

ÇARŞAMBA BAYRAMI

AREFE GÜNÜ DE DAHİL DÖRT GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAŞLIYOR. BAYRAM EVDE KUTLANACAK AMA YASAĞIN BİTECEĞİ ÇARŞAMBA GÜNÜNDEN İTİBAREN SOSYAL MESAFE  KURALINA UYULARAK “GEÇMİŞ BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN” ZİYARETLERİ BAŞLAYACAK VE GECİKMELİ DE OLSA HASRET GİDERİLECEK
Koronavirüs ile mücadele kapsamında arefe günü de dâhil olmak üzere bayram süresinde dört günlük sokağa çıkma yasağı başlıyor. Bazı işyerleri ve özel görevliler dışında sokağa çıkılamayacak ve bayram ziyaretleri yapılamayacak.
EVDE BAYRAM HAVASI
Sokağa çıkma yasağı sebebiyle bayram ziyaretlerinin yapılamayacak olması dolayısıyla her ev kendi bayramını kendi ortam ve şartlarında yaşayacak. Buruk geçeceği ve eski bayramların coşkusu ve neşesi yaşanmayacağı için bu hüznü neşeye çevirmek isteyen aileler, bayram hazırlıklarına daha bir önem veriyorlar.
Kendileri için de olsa özel yemekler, tatlılar, sütlaçlar, sacda börekler, patilalar, içli köfteler, sarmalar ve güveçler hazırlandı ve bayram sabahı pişirilmek üzere buzdolaplarına kondu.
Hiçbir misafir gelmeyeceği, hatta mahalleden çocukların bile gelme ihtimalinin olmadığı bir bayram olmasına rağmen özel çikolatalar ve şekerlemeler de alınıp hazırlandı.
Tüm bu hazırlıklar kendileri için bir ziyafete ve ikramdan öte eski bayramlara ve o bayramların tüm ritüellerine bir özlem olarak yorumlandı.
ALIŞVERİŞ HAREKETLİLİĞİ
Bayram öncesi başta Kapalı Çarşı olmak üzere birçok ticari merkezde ciddi bir hareketlilik görüldü. Bayram hazırlıkları çerçevesinde alış veriş yapan vatandaşlar, çarşı pazarda ciddi bir yoğunluk oluşturdu. Bu durum uzun süreden beri işleri kötü olan esnaflarımızı da mutlu etti.
BÜYÜK BAYRAM ÇARŞAMBA
Sokağa çıkma yasağının sona ereceği Çarşamba günü şehirde büyük bir hareketlilik ve canlılık olması bekleniyor. Küçükler geç de olsa, “geçmiş bayramınız mübarek olsun” cümlesini kurup büyüklerinin ellerini öpmek için düşecekler yollara.
65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı devam edeceği için büyüklerin evlerinde çarşamba günü adeta bayram sabahı rüzgârı esecek. Zengin sofralar kurulacak, eller öpülecek, harçlıklar verilecek ve bol bol hasret giderilecek.
Mahalleler arası ziyaretler olabileceği gibi köylere, ilçelere ve hatta komşu illere seyahatler yapılacak ve geç de olsa bayram coşkusu yaşanacak.
BUNA İHTİYACIMIZ VAR
Koronavirüs yasaklamaları ve sınırlandırmaları çerçevesinde uzun süreden beri evde kalan ve sosyal hayatını askıya alan insanlarımızın ruh halleri, bayramda da eve kapanmak zorunda kalacağı için daha sıkıntılı bir süreceğe girecek. Bunun giderilmesi ve sevdikleriyle sosyal mesafe kuralına uygun olarak hasret gidermek amacıyla yapılacak bayram ziyaretleri, gecikmeli de olsa bayram sevincini herkese tattıracak.
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Günebakış Gazetesi olarak, bayram namazı coşkusuyla başlayıp, bayram kahvaltısı neşesi ile devam eden, büyüklerimiz ile eş ve dostlarımıza bayram ziyaretlerinin mutluluğuyla devam eden bayramlara bir an önce kavuşmak üzere tüm hemşerilerimizin bayramını tebrik ediyor, sağlıklı ve huzurlu günler diliyoruz.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat