BİZMİŞEN KONUTLARININ KURASI YARIN ÇEKİLECEK

Okunma: 36
GÜNCEL 13 Ocak 2021 09:47
Videoyu Aç BİZMİŞEN KONUTLARININ KURASI YARIN ÇEKİLECEK
A
a

BİZMİŞEN KONUTLARININ KURASI YARIN ÇEKİLECEK

Elazığ Güney Çevre Yolu üzerinde yapımı tamamlanan ve kura çekimi başvuruları başlayan Bizmişen TOKİ Konutlarının kura çekimine bin 629 kişi katılacak. Yapımı tamamlanan 676 adet Bizmişen TOKİ konutlarının kura çekimi ise 14 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilecek.
24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından ağır hasar alan evlerin temini için AFAD ve TOKİ tarafından hemen çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Güney Çevre Yolu üzerinde Bizmişen mevkiinde TOKİ konut üretimi gerçekleştirdi. AFAD ve TOKİ iş birliği ile 8 ay gibi kısa bir sürede, tünel kalıp sistemiyle, depreme dayanıklı, Elazığ’ın gelişmekte olan bölgelerinde modern, kullanılışlı, yatay mimariye uygun, çocuk oyun alanları ve sosyal alanlara sahip biten projelerin 7.si olan Bizmişen TOKİ konutlarının kura çekimi gerçekleştirilecek. Yapımı tamamlanan 676 konut için kura çekimi; 14 Ocak Perşembe günü saat 11.00 da İl Özel İdare Toplantı Salonu’nda yapılacak. Bizmişen TOKİ Konutlarının kurasına ise bin 629  katılacak.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat