BEKLİYORUZ AKSA!

Okunma: 180
GÜNCEL 13 Şubat 2020 21:37
Videoyu Aç BEKLİYORUZ AKSA!
A
a

BEKLİYORUZ AKSA!

Nedir bu milletin senden çektiği AKSA.. Acılarımız var biliyorsun, darmaduman olduk biliyorsun, parçalandık biliyorsun, üşüyoruz biliyorsun, yaralıyız biliyorsun…
Biliyorsun ama yaramıza tuz ekmekten de geri kalmıyoruz. Yaşadığımız dram, halktan yükselen figan, sürekli dile getirenler hicran hiç mi etkilemedi seni ?
Tamam, Türkiye’nin birçok ili senden sorulur, elektrik gibi doğalgazda da bir numarasın. En çok kazanan ve en çok kar edensin.
Tamam, Acun’un yardım kampanyasında hiç de sana yakışmayacak bir miktarla da olsa bir okul yapma sözünde de bulundun.
Ama bunlar yetmiyor acımızı dindirmeye, zaten bükülmüş belimizi doğrultmaya…
Bundan öte bir afat mı olur? Bundan öte mağduriyet ve acziyet mi olur? Bundan daha büyük dram mı olur?
Nedir bu faturalar, nedir bu rakamlar? Bak şunun şurasında Şubat, Mart kaldı. İki ay daha sert soğuklarımız var.
Kimse AKSA bizden para almasın demiyor. Kimse bize elektrik ve gaz ücretsiz olsun demiyor. Şehrin ortak talebi elektrik ve gaz ücretlerinde en azından Şubat ve Mart aylarında belirli bir oranda indirme gitmen.
İki ay için çok bir yekûn teşkil etmeyecek belki dev kurum AKSA’nın mali yapısında ama inan ki bu şehrin insanları için bu jestiniz hayati bir destek olacaktır.
AKSA, bunu yapacak bir güçte ve halden anlayacak bir vicdani duruşa sahiptir. Şehrin sesine kulak vereceğine inanıyoruz AKSA!
 Yapacağınız bu indirim belki de şirketinizi birçok görünmeyen kazadan ve olumsuzluklardan kurtaracak ve size artı değer bile katacak şekilde bereketli olarak size dönecektir..
Bekliyoruz AKSA…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat