BASKİL'DE NEDENİ BİLMEYEN BİR SEBEPTEN DOLAYI CEVİZ EKİLİ ALAN YANDI

Okunma: 40
GÜNCEL 17 Eylül 2020 13:23
Videoyu Aç BASKİL'DE  NEDENİ BİLMEYEN BİR SEBEPTEN DOLAYI CEVİZ EKİLİ ALAN YANDI
A
a

BASKİL'DE NEDENİ BİLMEYEN BİR SEBEPTEN DOLAYI CEVİZ EKİLİ ALAN YANDI

 Baskil ilçesinin Hacımehmetli köyünde ceviz ekili alan yandı.
 Hacımehmetli köyünün kırsal alanında henüz nedeni bilinmeyen sebepten dolayı yangın meydana geldi. Yangın ceviz ekili alanda çıktı.
Köylüler ve Baskil Belediyesi itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek söndürme soğutma işlemlerini yaptı.
Köy Muhtarı Yılmaz Yağır: Köylülerin ve itfaiyenin büyük uğraşları sonunda tarlada çıkan yangını söndürdüklerini söyledi. Yeni dikilmiş ceviz bahçesinin yandığını kaydeden Yağır, "En büyük tesellimiz can kaybının olmamasıdır. Çok geçmiş olsun." dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat