BAŞKAN YANILMAZ’DAN ÖRENÇAY KÖYÜNE ZİYARET

Okunma: 279
GÜNCEL 13 Ekim 2017 08:32
Videoyu Aç BAŞKAN YANILMAZ’DAN ÖRENÇAY KÖYÜNE ZİYARET
A
a

BAŞKAN YANILMAZ’DAN ÖRENÇAY KÖYÜNE ZİYARET

 Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, merkeze bağlı Örençay Köyü’nü ziyaret ederek hemşerilerimizin talep ve önerilerini dinledi. Ziyarette Örençay Köyü Sakinleri’ne tamamladıkları ve gerçekleştirmeyi planladıkları önemli projelere ilişkin açıklamalar yapan Başkan Yanılmaz, göreve geldikleri günden itibaren şehrin ana sorunlarını birlikte yönetim anlayışı gereği hemşerilerimizle istişarelerde bulunarak çözmeye çalıştıklarını söyledi. Çöplerin Toplanması Kadar Bertarafı da Önemli. Köy halkıyla gerçekleştirdiği sohbette göreve geldikleri süre içeresinde şehrimiz açısından önem taşıyan projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Yanılmaz özellikle çevre çalışmalarıyla alakalı önemli açıklamalar yaptı. Çevre ve hava temizliği bakımdan çöplerin toplanması kadar, bertarafının da önemli olduğunu söyleyen Başkan Yanılmaz, bu konuda Çöteli Katı Atık Depolama sahasında kurulan Çöpten Enerji Üretim Tesisi ile 2015 yılından itibaren elektrik enerjisi ürettiklerini ve 10 bin konuta yetecek elektrik ürettiklerini belirtti. Bir kilogram çöpün bile enerjiye dönüştürüldüğünü belirten Başkan Yanılmaz, hemşerilerimizin de bu konuda daha duyarlı olacaklarına inandıklarını söyledi. Aynı şekilde üniversite içerisindeki Şehit Polis Fethi Sekin Mesire Alanı’nın da önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Yanılmaz, günde 20 bin kişinin o alanı ziyaret ettiğini söyledi. Avrupa standartlarında bir yeşil alanın şehrimize kazandırıldığını belirten Başkan Yanılmaz, çok yakında Cip Barajı Mesire Alanı’ndaki çalışmalarında tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulacağını söyledi. Oto galericiler sitesini şehrin dışına taşıyarak kent trafiğini rahatlattıklarını ve şehre nefes aldırdıklarını söyleyen Başkan Yanılmaz, daha birçok modern tesis ve çalışmayı hemşerilerimiz için hayata geçireceklerini kaydetti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
Reklam