BAŞKAN DOĞAN GÜVEN TAZELEDİ

Okunma: 20
YEREL HABER 8 Nisan 2021 09:38
Videoyu Aç BAŞKAN DOĞAN GÜVEN TAZELEDİ
A
a

BAŞKAN DOĞAN GÜVEN TAZELEDİ

Şavaklılar Derneği, dördüncü olağan kongresi gerçekleştirildi. Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleştirilen kongrede divanın oluşturulmasının ardından konuşan Başkan Naim Doğan, derneğin 2011 yılında kurulduğunu belirterek, hedeflerinden bahsetti.
 
DOĞAN: ÜYELERİMİZ SIKINTI VE SORUNLAR KARŞISINDA YALNIZLIK HİSSİNE KAPILMADAN RAHATLIKLA DERNEĞİMİZİN KAPISINI ÇALMAKTADIR Başkan Doğan, “Topluluğumuz arasındaki dağılmışlığın önüne geçmek, birlik ve beraberliği arttırmak, kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmek, kendi öz kültürümüzü yaşatmak, örf ve adetlerimizin nesiller boyu unutulmamasını sağlamak ve sorunlarımızı tek bir merkezde toplayarak çözümünü sağlamak amacıyla kurduğumuz Şavak-Der 2011 yılında emekleyerek çıktığı yolculuğa şükürler olsun ki koşarak devam etmektedir. Çünkü bizler klasör ve tabela dernekçiliğinin ötesinde toplumumuz ile iç içe dernekçilik yaptık ve onlarla, sizlerle beraber yürüdük. Eskiden insanlarımız sorun ve sıkıntılarını kahve köşelerinde muhataplarıyla değil, birbirleriyle konuşup dururlardı. Gelinen noktada üyelerimiz sıkıntı ve sorunlar karşısında yalnızlık hissine kapılmadan rahatlıkla derneğimizin kapısını çalmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
DOĞAN: DERNEĞİMİZ DAHA ÇOK DAYANIŞMA VE UZLAŞMACI OLMUŞTUR Başkan Naim Doğan, “Üyelerimizin sıkıntıları noktasında söz ve savunma hakkına sahiptir. Bunu yaparken insanlarımızın sıkıntılarına meşru ve makul düzeyde çözüm üretmeye çalıştık. Çözüm üretme yöntemimiz hiçbir zaman çatışmacı değil, daha çok dayanışma ve uzlaşmacı olmuştur. Üyelerimiz şunu da bilmelidirler ki derneğimiz icra makamı değildir. Bazı sorunları çözme noktasında gücü ve nefesi yetmemiş olabilir. Bu konuda insanımızın eleştiri hakkı olmakla birlikte aynı dinin mensupları, aynı kaynaktan beslenen kardeşler olarak eleştirilerimiz yıkıcı, kırıcı ve küstürücü değil; yapıcı olmalıdır. Derneğimizin meziyetlerini de taktirle karşılamalı ve güzel hasretleriyle sevinmeliyiz” şeklinde konuştu.
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat