BALKONLU EVİNDE ARTIK ÇOK MUTLU

Okunma: 22
YEREL HABER 8 Nisan 2021 10:55
Videoyu Aç BALKONLU EVİNDE ARTIK ÇOK MUTLU
A
a

BALKONLU EVİNDE ARTIK ÇOK MUTLU

Elazığ ’da beynindeki tümör nedeniyle sol gözünün görme yetisi kaybolan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tedavi masraflarını üstlendiği 7 yaşındaki Taha, hayalini kurduğu eve kavuştu
 
Elazığ'da yaşayan Sis ailesinin 7 yaşındaki çocukları Taha, beynindeki tümör nedeniyle sol gözünde görme yetisini kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tedavisine 1.5 yıldır İstanbul'da devam edilen 7 yaşındaki Taha Sis'in beynindeki tümörde küçülme sağlandı. İyileşme umudu gün geçtikçe artan Taha'nın balkonlu bir evde oturma hayali de Elazığ Valiliği'nce gerçekleştirildi.
 
'HEP YANIMIZDA OLDU'
Daha önce bodrum kat bir dairede yaşayan Taha ve ailesi, Elazığ Valiliği ve Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği (ELSAD) Kadın Kolları Komisyonu'nun girişimleri ile Bizmişen mahallesinde yeni bir daireye yerleştirildi, evin eşyaları yenilendi. Her ay 15 gün tedavi için İstanbul'a giden Taha, tedavi süreci tamamlandıktan sonra yeni evine gelerek balkonda oyuncaklarıyla oynuyor, keyifli zaman geçiriyor. Taha'nın annesi Azine Sis, çocuğunun beyninde ve göz sinirinde tümör olduğunu, yaklaşık 1.5 yıldır tedavi süreci geçirdiklerini anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Taha'nın tedavisini üstlendiğini, maddi ve manevi hep yanlarında olduğunu ifade eden Azine Sis, "Tedavi için İstanbul'a gidiş, geliş yapıyoruz. Ayın 15 günü İstanbul'da, 15 günü buradayız. Kemoterapi alıyor. Bizim Allah'tan başka kimsemiz yok. Sayın Cumhurbaşkanımız elimizden tuttu. Maddi, manevi hep yanımızdaydı. Devletimizin desteğini hep yanımızda hissettik. Orada bizi yalnız bırakmadılar. Sağ olsunlar aradılar, sordular" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat