BAKAN MURAT KURUM YAPILAN ÇALIŞMALARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Okunma: 189
YEREL HABER 10 Eylül 2020 15:17
Videoyu Aç BAKAN MURAT KURUM YAPILAN ÇALIŞMALARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU
A
a

BAKAN MURAT KURUM YAPILAN ÇALIŞMALARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Elazığ’daki incelemelerinin ardından Bizmişen’deki konut alanlarında yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaptıı.
Bakan Kurum’un açıklamasının satırbaşları şöyle;
 “24 Ocak’ta Elazığ ve Malatya’da meydana depremde 41 vatandaşımız hayatını yitirdi ve Elâzığ’ın etkilendiği deprem yaşadık. Hemen ardından cumhurbaşkanımızın talimatı ile hemen tüm bakanlıklarımız Elâzığ’a hareket etti. Bu süreçte sahada yapılan fiili çalışmaları yapmaya gayret gösterdik. Ağır hasarlı yıkık yapılara olan projelerimizi başlattık.”dedi.
DEPREMDEN 7 AY SONRA BİN KONUT TAMAMLADIK
Köylerimizde tek katlı ister vatandaşımız evlerinin altında ahırını isterse yanında yapmak üzere projelerimizi başlattık. İlk temelimizi 14 Şubatta attık. İlk olarak Dilek apartmanımızın orada yaptık. Projemizin inşaatı tamamlandı ve teslim aşamasına geldi. Bizmişen’deki projemizin bir kısmını tamamladık.
DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERİLECEK AYNI ANDA EN FAZLA KONTU PROJESİ YAPMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR
“Depremden 7 ay sonra bin konutumuzu tamamladık. Geriye kalan konutlarımızı da yeşil ile komşuları ile iç içe yaşayacağı, dünyaya örnek olacak çalışmaları yürütüyoruz. Baktığınızda dünyaya örnek gösterilecek aynı anda en fazla kontu projesi yapma özelliği taşıyor. Bugün gün boyunca konut yapılan yerlerde. İnşası devam eden konutları inceleyip yapılması gerekenleri yapacağız. Orada proje halinde kim varsa yürüteceğiz. Elâzığ’daki çalışmalar çok önemli. En büyük proje olma özelliği taşıyor.”
ELÂZIĞ’IN HEM ALT YAPISINI HEM ÜST YAPISINI DEĞİŞTİRECEĞİZ
Söz verdiğimiz gibi 1 yıl içinde konutlarımızı etaplar haninde bitireceğiz biz her deprem, sel, heyelanda vatandaşlarımızla bir olma suret ile beraber gerçekleşiyoruz. Her duyguyu beraber yapıyoruz. 33 milyon lira belediyelerimize destek sağaldık. Elazığ’daki alt yapı projelerine 640 milyon tutarı sağladık. Elazığ belediyemizle süreci yürüteceğiz. Elâzığ’ın hem alt yapısını hem üst yapısını değiştireceğiz. Bütün işlerin tutarı yaklaşık 7 milyar lira. Hiç değişmeyen bir gerçek var. Ülkemiz deprem bölgesi. Deprem ile yaşamayı öğrenmemiz lazım.
 
“KONUTLARIN YIL SONUNDA 8 BİNİNE YAKININI BİTİRECEĞİZ”
Depremden birkaç saat sonra burada olduk. Bu süreçte herkes kar, çamur demeden çalışmalarını suratlı bir şekilde yürüttü. Ağır hasarlı binaları gezerken artçı depremleri yaşadık. Elazığ’ın her anında buradaydık. Elazığ’ın gecesinde de gündüzünde de buradaydık. 1 sene bitmeden konutları bitirme çabasındayız. Bu konutların yılsonunda 8 bine yakınını bitireceğiz. Vatandaşlarımıza cumhurbaşkanımızın katılımı ile teslim edeceğiz."
 “KONUTLARI HAFTAYA TESLİM EDECEĞİZ”
 Dilek ve Petek Sitesi 15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği alan. Konutlarımız bitti. İskan aşamasındayız. Oradaki konutları haftaya teslim edeceğiz. İçişleri bakanlığımız ile ortak çalışma yürütüyoruz. Biten konutları vatandaşlara teslim edeceğiz.
“VATANDAŞLARIMIZ KİRADAN DÜŞÜK FİYATLA EV SAHİBİ OLUYOR”
Tüm Türkiye’de 1 milyonuncu rakama ulaşıyoruz. Sosyal konut olarak. Vatandaşlarımız Kiradan düşük fiyatla ev sahibi oluyor. Elazığ ve Malatya’da da bu fiyatlar öyle olacak. Herkes rahat olsun. Yapılacak her şeyi yaptık yapamaya da devam edeceğiz. Nerede ne afet olsa biz 83 milyon vatandaşımız ile orada olduk. 24 Ocak’ta Elazığ Malatya’da olduk. Sel felaketinde Giresun’da olduk. Biz güçlü bir aile olarak her zorluğu aşacağız.
 “BEN ELAZIĞLI VATANDAŞLARIMIZIN BU KIYASI YAPTIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”
 Elazığlı kardeşlerimizle 1 ay burada kaldım her duyguyu beraber yaşadık. Onlar vatanını milletini seven insanlar. Burada bir felaket oldu tüm Türkiye buraya koştu. Giresun’da felaket oldu herkes oraya koştu. Afetin kıyası olmaz. Ben Elazığlı vatandaşlarımızın bu kıyası yaptığını düşünmüyorum. Elazığ’da vatandaşın eşyasına ilişkin zarar verilmiştir. Bizim vatandaşımızın farkı yoktur biz eşit şartlarda hizmet götürmeyi şiar edindik. Elazığ için her şeyin yapılması için bütün talimat verildi.
“HAK SAHİBİ İLE İLGİLİ AFAD ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI”
Hak sahibi ile ilgili AFAD çalışmalarını tamamladı. AFAD bilgilendirmeleri bu ay sonunda yapacak.”
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat