BAKAN MURAT KURUM, SÜRSÜRÜ'DE ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Okunma: 67
GÜNCEL 24 Şubat 2020 08:38
Videoyu Aç BAKAN MURAT KURUM, SÜRSÜRÜ'DE ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
A
a

BAKAN MURAT KURUM, SÜRSÜRÜ'DE ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumu Sürsürü Mahallesi’nde yapımına başlanan konutların şantiyesinde incelemelerde bulundu. Bakan Kurum yaptığı açıklamada; “bir yıl sonra Elazığ bugünden çok daha güzel çok daha sağlam konutları olan bir şehir haline gelecek” dedi.
Elazığ’daki 6,8 büyüklüğündeki deprem anında Sürsürü Mahallesi’ndeki Dilek apartmanı çökmüştü. Dilek apartmanın da bulunduğu alandaki ağır hasarlı evler ekipler tarafından yıkılmış ve yeni konutlar için çalışmalara başlanmıştı. Elazığ’da incelemelerini sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum beraberindeki Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze ile birlikte konutların şantiye alanlarında incelemelerde bulundu.
BAKAN KURUM, ÇEŞİTLİ TALİMATLAR VERDİ
Bakan Kurum, yapılacak olan yeni konutlarla ilgili firma yetkililerinden bilgiler aldı ve çeşitli talimatlar da verdi. Bakan Kurum bölgedeki vatandaşların taleplerini de dinledi.  
KURUM: YIL SONUNA KADAR KONUTLARI İNŞA ETMEK İÇİN GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATARAK ÇALIŞIYORUZ
İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bir taraftan hasar tespit çalışmalarını süratli bir şekilde başlattık. Bir taraftan enkaz kaldırma sürecini hızlı bir şekilde yapmak ve yeni yapılacak konutların projelerini de çalışarak sürecimizi hızlı bir şekilde yönetmeye gayret gösterdik. Şuan bulunduğumuz Sürsürü Mahallesi’nde konutlarımız yeniden inşa edilecek proje çerçevesinde hafriyatlarımız alındı. Zeminde güçlendirme çalışması etap etap tamamlandı hepinizin gördüğü gibi projemiz temel atacak safhaya geldi. Eş zamanlı olarak yine diğer alanlarımız da çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve etaplar halinde ihalelerimizi gerçekleştiriyoruz. Hem Malatya ilimizde hem Elazığ ilimizde çalışmalarımızı eş zamanlı götürüyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar da vatandaşlarımıza sağlam güvenli yaşanabilir, konutları inşa etmek için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz” dedi.
KURUM: ELAZIĞ BUGÜNDEN ÇOK DAHA GÜZEL BİR ŞEHİR OLACAK
Bakan Kurum, tüm detayları tek tek düşündüklerini ifade ederek, “Evdeki mutfak dolabının detayına kadar, banyodaki duş teknesinin klozetin detayına kadar her türlü detayı düşünmek daha iyisini nasıl yapabiliriz. Yerel mimariye uygun, yerel değerlerin projede kullanıldığı ve bu proje çerçevesinde Fırat Üniversitesi’ndeki hocalarımızdan destek almak ve yerelde mühendislerimiz, mimarlarımız ve buradaki sanayicilerimizle tüm şehir olarak bir bütün hareket etmek süratiyle bu inşaatlarımızı gerçekleştireceğiz. Bir yıl sonra Elazığ bugünden çok daha güzel çok daha sağlam, güvenli konutları olan sosyal donatıları olan ve içinde gerçekten vatandaşlarımızın mutlu mesut yaşayacağı bir şehir haline gelecektir” ifadelerini kullandı.
KURUM: HARPUT MİMARİSİNDEN ESİNLENİYORUZ
Harput mimarisinden esinlendiklerini ifade eden Bakan Kurum, “Harput mimarisinden esinlenerek günümüz projesine yansıtacak şekilde bir çalışma yapıyoruz. Cumbaların olduğu ve bu cumbalarda ahşap desenli malzemelerin kullanıldığı yine binanın zemin katında doğal taştan kaplamaların olduğu. Bizim özümüzü kültürümüzü yansıtacağımız önemli detayları projede göstermeye gayret gösteriyoruz” dedi.
 KURUM: CUMHURBAŞKANIMIZIN TEŞRİFLERİYLE TEMEL ATACAĞIZ
 Bakan Murat Kurum, Cumhurbaşkanının teşrifleriyle eş zamanlı olarak temel atma çalışması yapacaklarını söyleyerek “Sayın cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle birlikte eş zamanlı olarak temel atma çalışması gerçekleştireceğiz. Sayın cumhurbaşkanımızın programı çerçevesinde hem Elazığ’da hem Malatya’da temel atmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
reklam
reklam