Aziz Sancar'ın Adı Köy Kütüphanesine Verildi

Okunma: 1806
GÜNCEL 17 Ocak 2016 21:51
Videoyu Aç Aziz Sancar'ın Adı Köy Kütüphanesine Verildi
A
a

Aziz Sancar'ın Adı Köy Kütüphanesine Verildi

Elazığ Ülkü Ocakları tarafından merkeze bağlı Dallıca köyünde 2 bin kitapla kurulan kütüphaneye, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adı verildi.
Elazığ Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı İl Başkanı Fatih Murat Taşkın, kütüphanenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın Projesi kapsamında çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
İlk kütüphaneyi Dadeş köyünde, ikincisi Dallıca'da kurduklarını ve buna Sancar'ın ismini verdiklerini belirten Taşkın, Yeni Aziz Sancarlar yetişsin diye elimizden geldiğince çok sayıda köyümüzde kütüphane açmaya devam edeceğiz dedi.
Köy Muhtarı Sami Arslan ise kurulan kütüphanenin özellikle köyün gençleri açısından çok faydalı olacağına inandıklarını dile getirerek, köylerin sosyalleşmesi ve gelişmesi için bu tür projelere daha da ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat