AYŞE YIRIK'TAN HAYVAN HASTANESİNE ZİYARET

Okunma: 34
GÜNCEL 12 Ocak 2021 20:41
Videoyu Aç AYŞE YIRIK'TAN HAYVAN HASTANESİNE ZİYARET
A
a

AYŞE YIRIK'TAN HAYVAN HASTANESİNE ZİYARET

Elazığ Valisi Erkaya Yırık'ın eşi Ayşe Yırık, Elazığ Belediyesi Hayvan Hastanesi'ni ziyaret etti.
Bölgesinde bir ilk olma özelliği taşıyan ve bünyesinde bulunan müştemilatlarla birçok ilki barındıran Hayvan Hastanesi’ni gezen Bayan Yırık, böylesi güzel bir tesisi şehre kazandıran Elazığ Belediyesi’ne teşekkür etti.
Elazığ Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Vesile Tutçugil tarafından karşılanan Bayan Yırık, sessiz oldukları kadar ilgiye muhtaç olan buradaki dostlarımıza herkesin elinden geldiği kadar destek olmasını istedi.
Özellikle kış aylarında hayvanların beslenme noktasında zorluk çektiğine dikkat çeken Bayan Yırık, doğanın bir parçası olan hayvanları unutmamamız gerektiğini vurguladı.
Elazığ Belediyesi Hayvan Hastanesi’nde incelemelerde bulunan Ayşe Yırık, tesislerde hijyen ve temizliğe riayet edilmesi için ilgililerle bir süre görüştükten sonra yaptığı açıklamasında şunları söyledi:
Bugünkü ziyaretlerimiz kapsamında bölgesinde bir ilk olma özelliği taşıyan Elazığ Belediyesi Hayvan Hastanesi’ni gezdik. Tesislerin oldukça profesyonel bir şekilde dizayn edildiğini görünce büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.  Burada farklı türden hayvanların barındığını ve hepsinin sağlığının yerinde olduğunu görmek ise bizleri ayrıca duygulandırdı. Sessiz dostlarımızın ilgiye muhtaç olduğunu çok iyi biliyoruz. Amacımız bir farkındalık oluşturmaktır.
HAYVAN HASTANESİ MODERN GÖRÜNÜMÜYLE ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR
Elazığ Belediyesi Hayvan Hastanesi’nin modern görünümüyle örnek teşkil ettiğini belirten Ayşe Yırık, açıklamasına şöyle devam etti:
“Bünyesinde, köpek yuvaları, karantina, uyuz bakım binası, tam donanımlı modern ameliyathane, post-operatif ünitesi, laboratuvar, köpek ve kedi evleri, açık bakım alanları yer alan bakım evi 30 dönüm arazide 5 bin metrekarelik kapalı alana kurulu. Burada poliklinik, ameliyathane yoğun bakım ünitesi röntgen ve ultrason cihazları var. Bu hastane sadece Elazığ’a hizmet etmiyor. Aynı zamanda bölgeye hizmet ediyor. Bizlere düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi ve bu hastanenin eksiklikleri konusunda neler yapacağımızı düşünerek elimizden gelen gayreti sarf edeceğimizi belirtmek isterim. Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimizden özellikle kış aylarında hayvanların beslenmelerine katkı sağlamalarını rica ediyorum.”
BAYAN YIRIK’IN SONRAKİ DURAĞI HARPUT OLDU
Elazığ Belediyesi Hayvan Hastanesi ziyareti sonrasında Harput’a giden Bayan Yırık, evinde beslediği hayvanlarla tüm mahallenin ilgi odağı olan Nuriye Yücesu’yu ziyaret etti.
Burada bir süre Yücesu ile sohbet eden Bayan Yırık, kendi elleriyle kedilere mama vererek hayvanlara gösterdiği ilgi karşısında tüm aile fertlerine teşekkür etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat