ARSLAN: KESİNLİKLE PAZAR PROBLEMİ BULUNMUYOR

Okunma: 40
GÜNCEL 19 Mayıs 2020 15:47
Videoyu Aç ARSLAN: KESİNLİKLE PAZAR PROBLEMİ BULUNMUYOR
A
a

ARSLAN: KESİNLİKLE PAZAR PROBLEMİ BULUNMUYOR

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ilimizde yeniden yapılandırılmak için başlatılan projelerden biri olan İpekböcekçiliği projesinde yumurta dağıtımı yapıldı.
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Koza Birlik tarafından ücretsiz olarak dağıtımı yapılan İpekböceği yumurtası dağıtım il ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.
“Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı bünyesinde kurulan İpekböceği Yetiştiriciliği İcra Komitesi’nin çalışmaları ‘Elazığ İlinde İpekböceği Yetiştiriciliğinin ve İpekli Dokumaların Yeniden Hayata Geçirilmesi Projesi’ adı altında bir yol haritası ortaya çıkarmıştır. Komite üyeleri ilimizde 5 yıl gibi kısa vadede en az 500 kutu İpekböceğinin Yetiştirilebileceğini ve 18.000 kg koza hasadının yapılabileceğini ön görmüştür.
Tüm Dünya’da ve Ülkemizde İpekli ürünlere olan talep hızla artmakta ve Koza üretimi artan bu ihtiyacın çok altında kalmaktadır. Komite üyelerimiz Ülkemizin İpek Elyafı ihtiyaçlarının önemli bir kısmını ilimizin çiftçilerinin elinden temin etmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla projemiz kapsamında çiftçi seçimi ve eğitim organizasyonları yürütülmüş ve 14.800 adet dut fidanı ücretsiz olarak dağıtılmıştır.
Bu gün İpekböceği ‘Yumurtalarının Dağıtım Törenin’ düzenlemekteyiz. KOZABİRLİK tarafından İpekböceği Yumurtaları ücretsiz olarak verilmekte ve üretilen KOZALAR peşin para ile yine KOZABİRLİK tarafından satın alınmaktadır. İpekböcekçiliğinin kesinlikle Pazar problemi bulunmamaktadır.
Bu proje, Elazığ Valiliği, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve ilgili TOBB İl Kadın Girişimciler İcra Kurulu, Fırat Üniversitesi, Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü, Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve S.S. Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KOZABİRLİK) ortak çalışması ile hayata geçirilmiştir. Tüm paydaş kuruluşların senkronize çalışmaları takdir edilecek boyuttadır. Bahsedilen paydaş kurumlara ve ilgi gösteren çiftçilerimize başarılar diler, teşekkür ederiz”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat