ALBAYRAK MEZRASI SAKİNLERİ KÖPRÜLERİNE KAVUŞTU

Okunma: 261
GÜNCEL 12 Ekim 2017 14:03
Videoyu Aç ALBAYRAK MEZRASI SAKİNLERİ KÖPRÜLERİNE KAVUŞTU
A
a

ALBAYRAK MEZRASI SAKİNLERİ KÖPRÜLERİNE KAVUŞTU

 İl Özel İdaresinin, Arıcak İlçesinde Küplüce Köyü Albayrak Mezrası yolunda Mirvan Çayı üzerine yapımını gerçekleştirdiği üç gözlü köprü bitirilerek vatandaşların hizmetine sunuldu. Mirvan Çayı üzerine yapılan yeni köprü ile Albayrak Mezrası sakinleri artık köylerine 7,5 km daha kısa yoldan ulaşabilecekler.
İl Özel İdaresinin 2017 yılı programında yer alan, 7,25 açıklıkta 3 gözlü, 10 m genişlik, 6 m yükseklik ve 50 m uzunluğundaki köprü tamamlanarak hizmete açıldı. Yapılan köprü nedeniyle bir değerlendirme yapan Albayrak Mezrası sakinleri, yeni köprü ile yollarının 7,5 km kısaldığına ve ilçeye çok daha kolay ulaşma imkânlarının oluştuğuna değinerek, İl Özel İdaresi ekiplerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Köprümüz üç gözlü bir gerdanlık gibi Mirvan Çayımızın üzerinde yerini almıştır. Köprüyü yerinde inceleyen ve mezra sakinleriyle bir araya gelen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu ise, İl Özel İdaresi olarak vatandaşlarımızın hayatlarına dokunmaya ve onların huzur ve konforunu artırmaya yönelik çalışmalarımızdan biri olan bu köprümüz üç gözlü bir gerdanlık gibi Mirvan Çayımızın üzerinde yerini almıştır. İl Özel İdaremizin başarılı uygulamalarından biri olan bu güzel köprümüz vatandaşlarımızın hayatlarında büyük bir kolaylık sağlamış, yollarını 7,5 km kısaltarak Arıcak İlçesi ile olan ulaşımlarını kolay hale getirmiştir. Vatandaşlarımız bize köprünün hayatlarına nasıl bir kolaylık sağladığını büyük bir mutluluk ile anlattılar. Vatandaşlarımızın mutluluğu ve memnuniyeti İl Özel İdaresi olarak bizlerin en büyük moral ve motivasyon kaynağıdır. Yaklaşık 800 Bin TL kaynak kullanılarak yapılan bu köprümüzün Albayrak Mezrası sakinlerine hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
Reklam