ABDULLAHPAŞA’DAKİ SAĞLIK MERKEZİ İNŞASINDA SONA GELİNDİ

Okunma: 31
GÜNCEL 14 Ocak 2021 14:04
Videoyu Aç ABDULLAHPAŞA’DAKİ SAĞLIK MERKEZİ İNŞASINDA SONA GELİNDİ
A
a

ABDULLAHPAŞA’DAKİ SAĞLIK MERKEZİ İNŞASINDA SONA GELİNDİ

Abdullahpaşa Mahallesi’nde 6 hekimlik aile sağlığı merkezi ile 112 acil servis binasında sona gelindi. 5 ay önce başlayan inşaat 1 ay sonra tamamlanarak, hizmete girecek.
Elazığ’da meydana gelen depremden sonra yeniden dönüşümle modern bir mahalle görünüme kavuşacak olan Abdullahpaşa Mahallesi’nde 5 ay önce inşasına başlanan Aile sağlığı merkezi ve 112 Acil seviş binasında sona gelindi. Yaklaşık 700 metrekare alan üzerine kurulan merkezin bir kısmı 112 acil servis, bir kısmı da 6 hekimlik aile sağlığı şeklinde hizmet verecek. Sağlık merkezi yüklenici firma yetkilisi Vahyettin Orman,merkezin 1 ay sonra teslim edilerek, hizmete başlayacağını söyledi.
ORMAN: SON AŞAMAYA GELDİK
Sağlık merkezi yüklenici firma yetkilisi Vahyettin Orman, “Bizde bu süre zarfında çalıştığımız sürece muhtarımız bizi her hafta ziyaret ediyordu. İnşaatın gidişatı ile ilgili gerekli bilgiyi alıyorlardı. Son aşamaya geldik devletimize milletimize hayırlı olsun.” dedi. Orman,5 ay önce başladıkları inşaatın tam donanımlı ve son sistem olarak tamamlanacağını kaydetti. Abdullahapaşa Mahalle muhtarı Yavuz Köse,merkezin mahallelerine kazandırılmasında başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.
 KÖSE: MAHALLEMİZE HAYIRLI OLSUN DİLİYORUM
Abdullahapaşa Mahalle muhtarı Yavuz Köse “2020 yılında ki deprem olayı zamanında sağlık bakanımız Fahrettin Koca’da Elâzığ’ımıza gelmişti. O konuda ben hem depremden olan sıkıntıları hem de sağlık alanında ki sıkıntılarımızı kendisine dile getirdim. İnşallah 1 ay sonra mahallemizde bitip açılacak. Mahallemize hayırlı olsun diliyorum.” diye kaydetti.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat